Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
11 postów 6 komentarzy

Środowisko

Jarosław Dubiel - Jarosław Jarema Dubiel pisarz, naukowiec. Jest absolwentem Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji UW. Jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój.

Narodowy Fundusz Ochrony czy Trucia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Teoretycznie podstawą działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska jest ochrona środowiska. W praktyce zaś wygląda to nieco inaczej.

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w 2009 roku obchodził 20-lecie istnienia, jest wspólnie z wojewódzkimi funduszami filarem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Teoretycznie Podstawą działania Narodowego Funduszu jest ustawa Prawo Ochrony Środowiska.
Tyle teoria .W praktyce zaś wygląda to nieco inaczej.
Użytkownikiem spalarni odpadów niebezpiecznych zainstalowanej przy ul Mińskiej 2 w Łodzi jest Spółka Eko-Top.. Jest to spalarnia przestarzała .Kontrola w 2008 roku wykazała m.in. ze spalarnia ta nie posiada urządzeń do katalitycznej redukcji tlenkow azotu i rozkładu dioksyn i furanów. Decyzja Marszalka Województwa Łódzkiego z dn 26 maja 2008r w sprawie pozwolenia na wprowadzanie do powietrza gazów i pyłów w punkcie 2f spółka została zobowiązana do zainstalowania tych urządzeń do dnia 30 czerwca 2009r.
Została zobowiązana ale nie zainstalowała .
Natomiast na 4 dni przed upływem tego terminu 26 06 2009 FUH EKO-TOP Sp zoo wystąpiła z wnioskiem o wykreślenie punktu 2f z wyżej wymienionej decyzji
W odpowiedzi na wniosek „Spółka została zobowiązana do uzupełnienia złożonego wniosku a konieczność przedstawienia uzupełnień merytorycznych przerwała termin biegu sprawy – przewidywane rozstrzygniecie biegu sprawy miało nastąpić do dnia 29 sierpnia 2009 r”
27 sierpnia 2009 r Marszałek Województwa Łódzkiego odmówił wykreślenia punktu 2f ze swojej decyzji wydanej rok wcześniej.
A spalarnia działała w najlepsze trując okolicznych mieszkańców.
Dopiero 29 kwietnia 2010 roku wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie
„ wstrzymania użytkowania instalacji spalarni odpadow medycznych w Lodzi przy
ul Mińskiej 2”
10 maja do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi wpłynął wniosek
Spółki EKO-TOP w którym „Spółka wnioskuje o usuniecie naruszenia do dnia 30 września 2010 r.”
Powyższy termin zostaje zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
30 września 2010 dawno minął..
Instalacja do katalitycznego rozkładu dioksyn i furanow w spalarni odpadow medycznych i niebezpiecznych nadal nie została zainstalowana..
PROBLEMEM WSPÓLNYM DLA WSZYSTKICH SPALARNI JEST BRAK STAŁEGO MONITORINGU SKAŻEN. Szczegółowe badania robi się raz lub 2 razy do roku
Pozarządowe organizacje "ekologiczne" boja się lub nie chcą ruszyć tego tematu. Najczęstszym tłumaczeniem jest ze nic na ten temat nie wiedza. Ale do wiedzy się nie pala.
Któż chciałby narazić się najbogatszym funduszom dofinansowywującym działalność
Udziałowcem w Spółce EKO-TOP z/s w Rzeszowie przy ul Hetmańskiej 120 jest bowiem
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Firma Usługowo-Handlowa Eko-Top Sp. z o.o. powstała w 1995 r., prowadzi ona działalność związaną z gospodarką odpadami polegającą na odbiorze i utylizacji odpadów przemysłowych oraz medycznych. Udziałowcami firmy Eko-Top są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, posiadający 48,06% udziałów, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, posiadający 45,55% udziałów, oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Rzeszów SA w Rzeszowie, posiadająca 6,39% udziałów.
W dniu 17 grudnia 2010 roku w sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta gala XIII edycji programu "Przedsiębiorstwo Fair Play".
Wśród laureatów znalazła się również opisywana powyżej firma, która została nagrodzona przez Kapitułę programu Platynową Statuetką "Przedsiębiorstwo Fair Play" 2010.
Ciekawostką jest ze firma ta ma monopol na likwidację odpadów wojskowych.
W magazynach tej firmy przechowywano miesiącami worki ze szczątkami katastrofy w Smoleńsku…
 
A wracając do spalarni w Łodzi przypomnę że :

Dioksyny (i furany) są najbardziej toksycznymi produktami pewnych technologii przemysłowych włączając spalanie odpadów, spopielenie opon, spalanie węgla i oleju, produkcje papieru i niektórych pestycydów,/…/.
Dioksyny i furany powstają gdy chlor łączy się z innymi chemikaliami w wysokich temperaturach.

„ działanie polega głównie na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, płuca, nerki, rdzeń kręgowy lub kora mózgowa. Skutki tych uszkodzeń nierzadko pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach od przyjmowania niewielkich dawek takich trucizn.”- podaje raport PIOŚ

1. Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych: „Uwagi – 2 do raportu OOSbudowy spalarni odpadów w Białymstoku” – całość materiału odnosi się do planowanej podobnej instalacji spalarni w Białymstoku, a na str. 21 i 23 jest o problemie z tlenkami azotu, na str. 23 do 25 o pyle drobnym PM2,5, na str. 26 o rtęci, na str. 27 o dioksynach.
2. E.L. Gregoraszczuk: „DIOKSYNY- CZYNNIKI ZABURZAJĄCE FUNKCJE ENDOKRYNNE” – bardzo dobrze opracowanie przedstawiające wpływ dioksyn na zdrowie człowieka
3. Adam Grochowalski Politechnika Krakowska: „Zagrożenia chemiczne związane z gospodarowaniem odpadami niebezpiecznymi” - ( np. str. Termiczne metody niszczenia odpadów niebezpiecznych – problem z dioksynami i Badania naukowe nad ograniczeniem powstawania substancji szkodliwych
4. Informacja PAP (//www.ebrzuszek.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=675) : „Wdychanie w ciąży zanieczyszczonego powietrza wpływa na IQ dziecka” - Dzieci kobiet narażonych w ciąży na duże zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, mają w wieku 5 lat wskaźnik inteligencji (IQ) niższy od rówieśników
5. opracowanie: „DIOKSYNY” – o źródłach powstawania dioksyn i o skutecznych katalizatorach
6. "DIOKSYNY OCENA ZAGROŻEŃ ŚRODOWISKA NATURALNEGO ORAZ METODY ICH WYKRYWANIA" PIOŚ , BIBLIOTEKA MONITORINGU ŚRODOWISKA 1994


 

KOMENTARZE

  • „Narodowy Fundusz Ochrony czy Trucia”
    Trucia. Już sam fakt istnienia utrudnia oddzielenie państwa od gospodarki i prywatyzację. A chronić nie jest w stanie nikt inny, jak tylko właściciel.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930