Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
11 postów 6 komentarzy

Środowisko

Jarosław Dubiel - Jarosław Jarema Dubiel pisarz, naukowiec. Jest absolwentem Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji UW. Jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój.

Umierają pszczoły

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Postepujące skażenie środowiska prowadzi do powaznej katastrofy ekologicznej.Gdy umra pszczoły kto bedzie zapylał. Chińczyk z pędzelkiem?


Zwiększona śmiertelności pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności w środowiska w Unii Europejskiej. Bruksela przyjęła raport wzywający władze UE i rządy do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół - informuje "Puls Biznesu".
Pszczoły przynoszą unijnej gospodarce ponad 15 mld euro. Bez nich nie byłoby nie tylko miodu, ale i... jabłek, ogórków, pomidorów, oleju rzepakowego i kaszy gryczanej. W Polsce pod tym względem nie jest dobrze, chociaż lepiej niż w innych krajach. Największy niedobór pszczół odczuwalny jest w Niemczech, Francji czy Włoch. U nas - jak poinformował gazetę Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego - żyje obecnie ok. 890 tys. rodzin pszczelich, a powinno ich być 2 mln. Np. w Niemczech żyje ich tylko ok. 720 tys., a powinno być 5 mln.
Zdaniem ekspertów, najważniejszą przyczyną wymierania pszczół jest stosowanie w rolnictwie toksycznych dla nich typów pestycydów.
Szacuje się, że 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania przez pszczoły. 600 tys. mieszkańców UE żyje z sektora pszczelarskiego.
Więcej w "Pulsie Biznesu".

KOMENTARZE

 • To nie do końca tak.
  Pszczoły umierają gremialnie.
  I nie wiadomo, dlaczego.
  Pestycydy były stosowane od lat i pszczoły owszem, cierpiały częściowo z tego powodu, ale obecna sytuacja jest niewyjaśniona.
 • @autor
  http://www.sadownictwo.com.pl/5064__Pszczoly-gina-miliardami
 • @cyborg59
  Nie.
  Wszystko to tylko teorie.
  Fale wysyłane przez nadajniki sieci telefonii komórkowej mają niby zakłócać orientowanie się pszczół w terenie i nie są one w stanie znaleźć drogi do ula - ale, o ile mi wiadomo, nie zostało to na 100% potwierdzone.
  Nie ma konkretnego wyjaśnienia, dlaczego owady te giną w takim tempie.
 • W trzy lata po śmierci pszczół umrze ostatni człowiek
  z głodu.
 • Zeby byla jasnosc
  Wbrew pozorom to bardzo powazny problem. Slyszalem ze jesli pszczoly by wymarly, ludzkosci grozilaby zaglada z glodu w przeciagu 5 lat. Nie potrzeba nam atomow by sie wykonczyc. Wystarczy ze pozwolimy pszczolom wyginac. A to sie teraz dzieje!!
 • Przyczyn najprawdopodobniej jest kilka
  http://en.wikipedia.org/wiki/Colony_collapse_disorder

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7739798.stm

  http://environment.about.com/od/biodiversityconservation/a/honeybees.htm

  A glowna przyczyna jest glupota i chciwosc czlowieka, jak zwykle.
 • Nic dodać nic ująć ...
  http://www.youtube.com/watch?v=VegE9kHMgdw
 • @Ewidentny Oszust
  Jakos wiedzialem, ze skomentujesz ;)

  pzdr. - hotelowy
 • Znajomy...
  Znajomy ma ule i pszczoły, dawno nie miał tak dużych zbiorów miodu jak w tym roku. Rok temu narzekał na wymieranie pszczół.
 • Pszczółki
  Ja napisze krótko zakładajmy pasieki nawet takie małe tylko dla siebie!!!!!!
 • MIODZIO
  Mój ulubiony miód to spadziowy.
 • Jak najbardziej ważna sprawa
  Już wiele lat temu bo w latach 90-tych zauważyłem pewną prawidłowość. Wyjeżdżając samochodem poza granice Polski kończył się problem z owadami rozbijającymi się na szybach, reflektorach samochodów. Czyszczenia szyb z owadów. Dziś też owady porozbijane o szyby również w Polsce nie stanowią takich problemów jak kiedyś, co oznacza, że spada ogólna populacja owadów w tym i tych dla nas pożytecznych.
 • @grazss
  Upowszechnianie roślin GMO się kłania.
 • CODEX ALIMENTARIUS
  Codex Alimentarius - Jak widać jeszcze całkowicie nie wyginęli dziennikarze, ktorzy nie dają sie ogłupić totalnie, i nawet na Onecie próbują przemycać zakazane treści i uświadamiać ludzi.  http://strefatajemnic.onet.pl/teorie-spiskowe/codex-alimentarius-wilk-w-owczej-skorze,1,4097576,artykul.html
 • Roundup
  "Uniwersalny zabójca":
  http://biznes.onet.pl/uniwersalny-zabojca,18565,4885981,1,prasa-detal

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930