Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
11 postów 6 komentarzy

Środowisko

Jarosław Dubiel - Jarosław Jarema Dubiel pisarz, naukowiec. Jest absolwentem Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji UW. Jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój.

Prawo Górnicze i Geologiczne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ten film obejrzec powinien kazdy kto interesuje sie przyszłością Polski

 

 

 

 


 

KOMENTARZE

 • Przyczyną setek problemów/desperacji, rabunku/niszczenia; destrukcji; zagłady jest m.in. przeludnienie...
  www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek 12.04.2011, 21:41
  GAZ Z ŁUPKÓW SKALNYCH GORSZY OD WĘGLA
  Będziemy największym trucicielem w Europie?
  Nasza radość z bycia gazowym potentatem może nie trwać długo. Z najnowszych badań wynika, że gaz z łupków jest o wiele bardziej zabójczy dla klimatu niż węgiel kamienny - informuje bbc.co.uk.
  Podczas wydobycia gazu z łupków skalnych uwalniane są do atmosfery ogromne ilości metanu, gazu cieplarnianego, który wywiera o wiele większy wpływ na ocieplenie klimatu niż dwutlenek węgla - twierdzą naukowcy z Cornell University w Ithaca.
  W porównaniu do węgla, tzw. ślad cieplarniany, który pozostawia wydobycie gazu z łupków skalnych jest o 20 proc. większy. Jednak, jeśli spojrzymy na to w perspektywie 20-letniej, to ślad ten okaże się nawet dwukrotnie większy - twierdzi Robert Howarth z Cornell University.
  Podczas badań wzięto pod uwagę dwa gazy cieplarniane, które powstają podczas wydobywania i spalania gazu oraz węgla. Okazuje się, że co prawda, węgiel odpowiada za dwukrotnie większą emisję dwutlenku węgla podczas spalania, to jednak podczas jego wydobywania uwalniają się śladowe ilości metanu. | WB

  www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa 01.06.2011, 16:20
  WYWOŁALI TRZĘSIENIE ZIEMI WYDOBYWAJĄC GAZ ŁUPKOWY?
  Wielka Brytania szczelinowanie trzęsienie ziemi gaz łupkowy Blackpool
  Brytyjczycy wstrzymali wiercenia.
  W okolicach Blackpool w Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach dwukrotnie zatrzęsła się ziemia. Według geologów ma to związek z wydobywaniem na tym terenie gazu łupkowego metodą szczelinowania - informuje RMF FM.
  Pierwszy wstrząs miał siłę 2,3 stopnia w skali Richtera, drugi był słabszy - 1,5 stopnia. Oba były płytkie - ich ognisko znajdowało się zaledwie 2 km pod ziemią, w miejscu gdzie wydobywa się gaz.
  Na terenie odwiertu, prowadzonego przez firmę Cuadrilla Resources, brytyjski urząd geologiczny zanstalował aparaturę pomiarową. Mógł więc śledzić ruchy tektoniczne.
  Moment, w którym zarejestrowano wstrząsy sugeruje, iż mogą mieć związek z techniką uwalniania gazu z podziemnych skał - twierdzi geolog Briana Baptie.
  Na tym terenie wydobywany jest gaz łukowaty metodą szczelinowania - pod ziemie wtłacza się pod ogromnym ciśnieniem wodę zmieszaną z substancjami chemicznymi dla rozsadzenia podziemnej skały i uwolnienia gazu.
  Od dawna wiadomo, że wpompowanie wody w trakcie wydobywania ropy naftowej i geotermicznych prac inżynieryjnych, takich jak eksploatacja złóż gazu łupkowego, może wywołać ryzyko aktywności sejsmicznej. Na ogół podziemne ruchy tektoniczne są zbyt małe, by je odczuć, ale jest kilka przykładów wystąpienia większych - dodaje brytyjski geolog. | WB

  www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota 01.10.2011, 10:43
  WYDOBYCIE GAZU ŁUPKOWEGO WYWOŁUJE TRZĘSIENIA ZIEMI?
  Kanadyjczycy coraz bardziej przestraszeni.
  Władze Kanady badają związek stosowanych technologii wydobycia gazu łupkowego z trzęsieniami ziemi. W Ontario rośnie też strach przed zanieczyszczeniem wody - informuje PAP.
  Rządowa Oil and Gas Commission analizuje ponad 30 wstrząsów sejsmicznych, które w ostatnich dwóch latach odnotowano w rejonie Horn River na wschodzie Kolumbii Brytyjskiej.
  Kanadyjczycy mogą zakazać szczelinowania hydraulicznego (wtłaczania wody, piasku i chemikaliów) odwiertów w tym regionie. W marcu zrobiły tak władze amerykańskiego stanu Arkansas, gdzie też na terenach eksploatowanych przez gazowe koncerny wzrosła gwałtownie liczba wstrząsów.
  Wydobycie budzi również protesty farmerów, którzy skarżą się na pojawiające się problemy zdrowotne i domagają się wszczęcia rządowego dochodzenia w tej sprawie - dodaje agencja.
  Chodzi o choroby płuc, oczu oraz zatrucia gazami w pobliżu odwiertów. Te informacje potwierdzają lekarze.
  Tymczasem rządowi eksperci z Kanady i USA wciąż zastanawiają się co zrobić ze skażoną wodą po szczelinowaniu. Amerykanie rozważają jej oczyszczenie i wpuszczenie do granicznej rzeki Niagara. Kanadyjczycy protestują, bo może to oznaczać zatrucie jeziora Ontario, które zapewnia wodę pitną ok. 9 mln osób, w tym mieszkańcom Toronto. | AJ
 • Trzęsienie ziemi w USA z powodu wydobycia gazu łupkowego
  http://zmianynaziemi.pl/wideo/trzesienie-ziemi-w-usa-powodu-wydobycia-gazu-lupkowego
 • @cyborg59
  Krótko, jeżeli energia atomowa to cholera dla następnych pokoleń (przy odrobinie szczęścia dzisiaj) to gaz łupkowy z tą technologią to dżuma i to od zaraz.
 • @utor i inni :)
  Dzień dobry!
  ZMIENILI SIĘ...
  Minister Środowiska i Główny Geolog Kraju :)
  W nowym roku nie będzie też kilku innych decydentów!

  Więc...
  "[...] A przed nami większe cele
  A przed nami lepszy ład
  Razem młodzi przyjaciele
  Zbudujemy nowy świat

  Do pracy rodacy
  Do fabryk do roli
  Już nowe się jutro
  Wykuwa powoli
  Hej młoty do roboty
  Niebieskie ptaki do paki
  I niech wre robota
  Co tam wolna sobota

  W naszych rękach nasza sprawa
  W naszych rękach przyszłość mas
  Domy rosną z lewa z prawa
  Rośnie tysiąc wsi i miast

  W cegły się zamienia glina
  I myśl się zamienia w czyn
  Nieśmiertelnej myśli siła
  W naszych sercach mocno tkwi :))) ".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930