Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
11 postów 6 komentarzy

Środowisko

Jarosław Dubiel - Jarosław Jarema Dubiel pisarz, naukowiec. Jest absolwentem Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji UW. Jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój.

Islandia - wzorem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie „przerabianym” przez Grecję, podał się w komplecie do dymisji!

 

Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie „przerabianym” przez Grecję, podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii zostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii.
Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania.
Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii?
Oto krótka chronologia faktów:
• Wrzesień 2008 roku: nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii,Glitnir Banku, w wyniku czego giełd zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju.
• Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu,a następnie przedterminowe wybory.
Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent.
W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji.
• Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie.
• Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu.
W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankowców, którzy przezornie odpowiednio wcześniej uciekli z Islandii.
W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co „przerobionej lekcji”. W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej „25″ – poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej – była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią „Magna Carty”.
Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście – NIE!
W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi.
Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego „legendę” przekazywaną z ust do ust.
Póki co wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy tej szansy i informujmy o tym innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba.
PS.
Nie jestem autorem tego tekstu ale warto go rozpowszechniać gdzie tylko można bo pokazuje on że chcieć to móc
 

KOMENTARZE

 • Ciąg dalszy ...
  Koalicja szuka oszczędności przede wszystkim w istniejącym Welfare State składającym się m.in. z bezpłatnego systemu zdrowotnego, rozbudowanych usług socjalnych i publicznej (bezpłatnej) edukacji. Rząd zapewnił obywateli, iż reformy, mimo cięć wydatków publicznych, nie przewidują spadku jakości usług oferowanych przez system edukacji czy system zdrowotny, a cięcia mają na celu dokonanie racjonalizacji wydatków w tych sektorach. Według analiz OECD, większość pieniędzy w sektorze publicznym jest źle wykorzystywana. Dodatkowo, zmniejszono nakłady inwestycyjne, dopłaty rolne oraz płace w budżetówce. Ogółem do tej pory rząd Islandii dokonał cięć wydatków budżetowych na poziomie centralnym w wysokości 3% PKB oraz 0,5% PKB na poziomie samorządów.

  Doprowadzono również do reformy podatkowej. Przed rokiem 2010 całe społeczeństwo było objęte jednym podatkiem liniowym w wysokości 24,1%. Od 1 stycznia 2010 roku system podatkowy uległ zmianie na 3-stopniowy (24,1%, 27% oraz 33%). Podniesiono podatek VAT (wcześniej 24,5% obecnie 25,5%) oraz podatek od dochodów kapitałowych (wcześniej 10 % obecnie 18%).

  za Onet z dnia 2011.11.15 http://biznes.onet.pl/wikingowie-zaciskaja-pasa,40485,4906972,1,prasa-detal
 • Może mi ktoś wyjaśni???
  Po co w Polsce prawo bankowe.
  Banki są w większości niezależne.
  Podatnik płaci na praworządność w Polsce.
  Płaci na komisję nadzoru bankowego
  I GWARANTUJE PIENIĘDZMI PODATNIKA WIARGODNOŚĆ BANKÓW.
  Banków, które z "drobnego druczku" wyciągają majątki Polakom.
  To po co Polak płci podatek na gwarancje dla banków?

  Nie można ogłosić , że budzęt państwa nie ponosi ŻADNEJ odpowiedzialności za umowy z niezależnymi bankami?

  Owszem - można bankierom, Skokom, zaprowpogować umowy gwarancyjne, ale tak, zeby ryzyko bankowe - mogło - budżetowi - przynieść jedynie dochód.

  Czy to zły pomysł?
 • @BTadeusz 12:54:00
  Rząd pożycza od banków pieniądze, by nagradzać swoich popleczników - płace w różnych radach, nadzorach, komis (z samych podatków rządowi nie starcza). By banki pożyczały pieniądze rządowi, to ten oprócz odsetek daje im różne gratyfikacje (gwarancje pieniędzmi obywateli).

  By traktować banki tak jak innych rząd ma dwie opcje:
  -) wydaje tyle co pobierze z podatków i nie więcej (zrównoważony budżet) - efekt: obywatele nie mają socjalu
  -) emituje bez żadnych ograniczeń pieniądze (bo nie ma żadnej możliwości nałożenia jakichkolwiek ograniczeń na rząd będący emitentem waluty) - efekt: obywatele nie mają czego kupować za wynagrodzenie otrzymywane za własną pracę.
 • @programista 13:10:52
  No to towiem...
  Ale dlaczegoja, czy Pan gwarantujetrnasakcje banków.
  Opłacamy całą prawną oprawę tej działalności, Płacimy posłom diety, za uchwalanie i uszczegółowianie go - nic za to nie mając.
  Jest całe prawo Bankowe i gwrancje, że gdyby zabrakło - to podatnik uzupełni.
  Pieniądze przecież moglibyśmy sobie wydrukować sami i wypożyczyć je kredytobiorcom na identycznych zasadach.
  Dlaczego utrzymywać z PODATKÓW - pracowników gwarantujących diabli wiedzą co - wszak banki są niezależne. niech płacą za gwarancję, jak ja OC.
 • @programista 13:10:52
  Rząd Islandii chciał spłacać podatkami obywateli długi PRYWATNYCH bankó - bo wcześniej najprawdopodobniej zagwarantował ich wypłacalność.
  Czy się mylę?
 • Najbardziej boli brak świadomości nad Wisłą!
  To może zabić marzenia o suwerenności !
 • Ekwador, Islandia a sprawa polska
  http://owp.nowyekran.pl/post/86528,ekwador-islandia-a-sprawa-polska | 23.01.2013
  PS
  ...murzyni, Eskimosi... ale Polacy płacom tymoj pośrednikom, modlom siem, zawiezajom, czekajom na Królewstwo, itp., itd... I łone nidz jinnego nie bendom robili! No!


  WPROWADZENIE RACJONALNEGO USTROJU
  http://www.racjonalnyrzad.pl/forum/viewforum.php?f=1&sid=fe23fb4f85af8597013df065d53d1dc5
 • @Redaktor1966 15:59:45
  Być może ludzie się obudzą jak bezrobocie na wiosnę przekroczy 15 %.
 • @kanton 13:56:05
  To nadzieja wielce prawdopodobna !

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930